Choď na obsah Choď na menu
 


4 dôvody prečo si pozrieť mexickú telenovelu!

13. 6. 2009

4 dovody prečo,si pozrieř mexickú telenovelu!

Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna chudobná dievčina, ktorá slúžila v bohatej rodine... Volala sa Manuela, inokedy zas Mária, Izaura či Esmeralda. Každá z diev prežila pozoruhodne dobrodružný život plný rodinných tajomstiev, šokujúcich odhalení, vrážd a ľúbostných trojuholníkov (či štvoruholníkov). Každá si „požila“ okolo 120 až 150 dielov, pokým sa konečne vyrovnala s krivdami sveta a našla svoje šťastie v náručí milovaného muža.
 
Juhoamerická telenovela je fenomén, ktorý sa na televíznych obrazovkách drží ako kliešť už celé desaťročia. V latinskoamerických štátoch osudy svojich hrdinov denne sleduje viac ako 53 percent obyvateľstva, a ako poukazujú viaceré sociologické štúdie, ide o formát, ktorý má silný vplyv na správanie más. Napokon, v malej mierke to vidieť aj na slovenských matrikách. Alebo vo škôlkach, kde popri Aničkách a Jankoch behajú i malé Rosalindy či Carlosovia.

Aj keď si o týchto ružovučkých rozprávkach myslíte svoje, našlo by sa pár dôvodov, prečo neprepnúť, keď začujete ľúbeznú úvodnú znelku...

Zlepšíte sa v Španielčine
Prepnite na duál a kurz sa môže začať. Veľmi rýchlo zistíte, že zachytiť rýchly prúd španielskych slovíčkom nie je žiadna „sranda“. Ale keď pôjdete na služobku alebo dovolenku do južných krajín, minúty zabité pri telke iste zúročíte.

Pospíte si
Keď ste unavený z práce a ľahnete si na gauč, niet príjemnejšieho programu na zaspávanie. Monotónne plynutie deja v kombinácii s dlhými hudobnými vsuvkami (keď sa postava v seriáli len užasnuto díva a nič nevraví) sú celkom príjemnou uspávankou.

Pošteklíte si ego
Už vaša desaťročná neter dokáže predvídať, čo sa stane v ďalšej časti. Nemyslite si však, že by to bolo hlúposťou scenáristov. Naopak, tí „pisálkovia“ vo veľkých televíznych štúdiách veľmi dobre vedia, čo robia. Polovica úspechu telenoviel tkvie práve v ich železnej schéme. Čím skôr ju odhalíte, tým lepší pocit zo seba a svojich dedukčných schopností budete mať.

Pocvičíte trpezlivosť
V neposlednom rade môžete sledovanie nekonečného seriálu poňať ako zaujímavú výzvu. Keď vydržíte štyridsať minút bez prepnutia zízať na nefalšovanú juhoamerickú telenovelu, možno povedať, že vydržíte čokoľvek.

Pár perličiek o telenovelách

  • Ak vás naše dôvody nepresvedčili, máme piaty, bonusový – sexi baby. Vedeli ste, že aj kočka svetového formátu, Salma Hayek, začínala v telenovelách?
  • Kým v USA sa pre televízne odnože telenoviel ujal názov „mydlová opera“, v Španielsku ich volajú „culebrones“ alebo dlhé hady, pravdepodobne kvôli poprepletaným dejovým líniám.
  • Podľa zdrojov v televíznom priemysle sa celkový počet divákov telenoviel odhaduje na úctyhodné 2 miliardy!
  • Iba v Mexiku ročne vyprodukujú takmer 3000 hodín telenoviel s celkovým rozpočtom okolo 250 miliónov dolárov (čo je rozpočet jedného drahšieho hollywoodskeho trháku).
    Prvou odvysielanou telenovelou bol brazílsky seriál Sua Vida Me Pertence (Tvoj život patrí mne) z roku 1950.
Zdroj: www.magazin.atlas.sk
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

?!!!!?

(............., 20. 11. 2009 16:27)

trapne